SSCHI Dánsko dvere do sveta

Ako SSCHI otv├íra dvere do sveta (chemick├ęho in┼żinierstva)

Na┼ía SSCHI podporuje mlad├ę talenty v odbore chemick├ę in┼żinierstvo. Tento rok sme zaistili st├í┼ż pre dvoch PhD ┼ítudentov na t├Ż┼żdennej letnej ┼íkole v D├ínsku. Jeden z nich, Patrik Furda, pre v├ís podujatie zosumarizoval kr├ítkou esejou.

D├ínsko je zauj├şmav├í krajina. Na rozdiel od Slovenska tam nemaj├║ kopce, maj├║ tam v podstate len jedno ro─Źn├ę obdobie, v mest├ích v├ís sk├┤r zraz├ş bicykel ako auto, nemaj├║ Euro a maj├║ kr├í─ża. Za najv├Ą─Ź┼í├ş rozdiel oproti Slovensku v┼íak osobne pova┼żujem to, ┼że v ich hlavnom meste, Kodani, prakticky nebudete po─Źu┼ą d├ín─Źinu.

V obchode alebo re┼ítaur├ícii v├ís najprv oslovia po anglicky a a┼ż potom v d├ín─Źine a v├Ą─Ź┼íina okoloid├║cich sa bude tie┼ż rozpr├íva┼ą po anglicky. V├Żnimkou nie s├║ ani d├ínske univerzity, ktor├ę svojou kvalitou l├íkaj├║ ┼ítudentov z cel├ęho sveta a ktor├ę popri klasickom vysoko┼íkolskom vzdel├ívan├ş pon├║kaj├║ aj r├┤zne medzin├írodn├ę ┼ípecializovan├ę kurzy. Na jeden tak├Żto kurz organizovan├Ż D├ínskou technickou univerzitou (DTU) sme sa s pomocou a podporou SSCHI dostali ja a kolega Juraj My┼íiak.

Prv├Ż kontakt cez SSCHE konferenciu

Existuje mnoho kvalitn├Żch univerz├şt, ktor├ę pon├║kaj├║ nespo─Źetn├ę mno┼żstvo kvalitn├Żch kurzov a ┼íkolen├ş. Ako si v┼íak n├íjs┼ą nie─Źo, ─Źo bude pre m┼ła u┼żito─Źn├ę, na mieru ┼íit├ę a ako sa tam dostanem?

Pre be┼żn├ęho ┼ítudenta n├íro─Źn├í ot├ízka. Pre ┼ítudenta chemick├ęho in┼żinierstva a ─Źlena SSCHI jednoduch├í odpove─Ć ÔÇô International Conference of the Slovak Society of Chemical Engineering, in├Żmi slovami konferencia SSCHE 2023. Tu m├í ─Źlovek jedine─Źn├ę podmienky pre uk├ízanie svojich schopnost├ş nielen ─żu─Ćom zo slovensk├ęho priemyslu a akad├ęmie, ale aj mno┼żstvu ─żud├ş zo zahrani─Źia, ktor├ş t├║to konferenciu ka┼żdoro─Źne nav┼ítevuj├║. Tento rok sa n├ím podarilo zauja┼ą profesora Mansouriho z DTU (D├ínska technick├í univerzita), ktor├Ż n├ím pon├║kol mo┼żnos┼ą z├║─Źastni┼ą sa ┼íkolenia s n├ízvom ÔÇ×Summer School on Uncertainty and Sensitivity Analysis of Model Output in Engineering ApplicationsÔÇť.

Letná škola na DTU

Ke─Ć vyst├║pite z autobusu pred DTU, ako prv├Ż v├ís uchv├íti obrovsk├Ż modern├Ż campus, ktor├Ż le┼ż├ş v parku na perif├ęrii Kodane. Ke─Ć sa dostanete dnu, prekvap├ş v├ís mno┼żstvo ┼ítudentov z cel├ęho sveta. A ÔÇ×z cel├ęho svetaÔÇť mysl├şm doslovne ÔÇô spolu s nami pri┼íli na letn├║ ┼íkolu ┼ítudova┼ą ┼ítudenti z Nemecka, Franc├║zska, Portugalska, Braz├şlie, USA, Malajzie, Holandska a ─Ćal┼í├şch kraj├şn. V medzin├írodnom trende nezaost├íval ani ved├║ci kurzu, profesor G├╝rkan Sin, ktor├Ż je p├┤vodom z Turecka.

1/3

Po─Źas piatich predn├í┼íkami a cvi─Źeniami nabit├Żch dn├ş sme mali mo┼żnos┼ą nielen zdokonali┼ą na┼íe vedomosti v oblasti ┼ítatistiky, modelovania a citlivostn├Żch anal├Żz, ale aj preveri┼ą na┼íe doteraj┼íie znalosti a porovna┼ą ich so ┼ítudentami in├Żch univerz├şt.

Aby som bol ├║primn├Ż, po p├ír d┼łoch a p├ír diskusi├ích so spolu┼żiakmi sme zistili, ┼że v porovnan├ş s in├Żmi univerzitami sa skuto─Źne m├íme ─Źo u─Źi┼ą. A to nielen v oblasti praktick├Żch aplik├íci├ş na┼íich vedomost├ş, ale aj v h─║bke ┼ít├║dia jednotliv├Żch probl├ęmov.

Nenechali sme sa v┼íak zahanbi┼ą ÔÇô v├Żstupom zo ┼íkolenia bola prezent├ícia n├í┼ího v├Żskumu a jeho prepojenia s kurzom, kde sa n├ím podarilo nielen obh├íji┼ą n├í┼í v├Żskum, ale n├şm aj zauja┼ą ┼ítudentov a zamestnancov DTU. Samozrejme, nemenej d├┤le┼żitou vecou, ktor├║ sme z├şskali bolo mno┼żstvo nov├Żch kontaktov a zn├ímost├ş naprie─Ź svetom.

V─Ćaka SSCHI po Eur├│pe

Na letn├║ ┼íkolu DTU sme sa dostali v─Ćaka iniciat├şve a finan─Źnej podpore SSCHI, ktor├í n├ím takto umo┼żnila vidie┼ą a za┼żi┼ą akademick├Ż ┼żivot za hranicami Slovenska. Tu v┼íak cestovanie a spozn├ívanie sveta nekon─Ź├ş. Okrem organiz├ície ka┼żdoro─Źnej konferencie SSCHE a podpory kurzov v zahrani─Ź├ş je SSCHI zapojen├í aj do medzin├írodn├Żch projektov, ktor├ę zdru┼żuj├║ mlad├Żch in┼żinierov.

V─Ćaka SSCHI som sa stal ─Źlenom pracovnej skupiny Eur├│pskej feder├ície chemick├ęho in┼żinierstva EFCE Early Carrer Chemical Engineers, ktor├í zdru┼żuje mlad├Żch chemick├Żch in┼żinierov v Eur├│pe. Z├írove┼ł je od tohto roku SSCHI (a teda aj ja) ofici├ílnym ─Źlenom rady zdru┼żenia European Young Engineers (EYE).

V─Ćaka t├Żmto zn├ímostiam, ke─Ć som v septembri tohto roku pri┼íiel na konferenciu ECCE&ECAB2023 v Berl├şne, c├ştil som sa tam ako doma. Bol som toti┼ż obklopen├Ż spolupracovn├şkmi a kolegami z celej Eur├│py a od prv├ęho d┼ła som mal mo┼żnos┼ą by┼ą s├║─Źas┼ąou u┼ż funguj├║ceho a zn├ímeho kolekt├şvu. Ur─Źite mi d├íte za pravdu, ┼że to bola pre m┼ła v nezn├ímej krajine obrovsk├í v├Żhoda.

… a e┼íte ─Ćalej!

Tento text p├ş┼íem v ─Źase, ke─Ć sa vraciam z Floridy, z najv├Ą─Ź┼íej a najv├Żznamnej┼íej medzin├írodnej konferencie chemick├ęho in┼żinierstva AIChE Annual Meeting 2023. Ak si mysl├şte, ┼że ma na tejto konferencii podporila aj SSCHI, tak si mysl├şte spr├ívne. Nielen, ┼że som ani na opa─Źnom konci sveta nebol s├ím ÔÇô spolo─Źnos┼ą mi robil profesor Sin (z letnej ┼íkoly DTU) a v─Ćaka cestovn├ęmu ┼ítipendiu od SSCHI som sa mohol pozrie┼ą aj za hranice konferencie, nav┼ít├şvi┼ą Kennedyho vesm├şrne centrum a na vlastn├ę o─Źi si obzrie┼ą raketu, ktorou Elon Musk vystrelil svoju Teslu pred p├ír rokmi do vesm├şru.

1/2

Autorom textu je Patrik Furda, ┼ítudent posledn├ęho ro─Źn├şka doktorandsk├ęho ┼ít├║dia na FCHPT STU v Bratislave.

Sp├Ą┼ą na zoznam noviniek